"közgazdaságtan" a mindennapokban

Közérdekű gazdasági, pénzügyi, pénzpiaci kérdések szakzsargon nélkül, talán egyszerűbben.

Világszabadalom

2010.10.03. 09:53 derin

 

Az előző cikkhez kapcsolódóan a  Citadella Consulting honlapján megjelent rövid, erősen szubjektív kommentár az egykulcsos adóról:

 
„Miniszterelnökünk szerint új magyar világszabadalom van készülőben, az új, egykulcsos adónak köszönhetően. Habár az irányt nagyon is helyesnek tartom, ám ez sajnos nem lesz világszabadalom.
Az egykulcsos adó forradalma Európában ugyanis 1994-ben kezdődött az észteknél, ahol egy gazdasághoz mit sem értő miniszterelnök került hatalomra, aki egy (azaz 1) közgazdasági könyvet olvasott csak el életében: Milton Friedman Free to Choose című művét, ahol Friedman a vámok eltörléséről és az egykulcsos adó hasznosságáról beszél. A fiatal politikusok el is határozták, hogy bevezetik az egykulcsos adót, hiszen annyira logikusnak tűnt az érvelés, hogy úgy érezték nincs értelme más adórendszernek. A nyugati (és hazai) szakértők hevesen tiltakoztak, amikor kiderült, hogy mire készül az észt kormány. Nagyon megijedtek, s tartottak tőle, hogy a való életben nagy problémákhoz vezet majd a rendszer. Így hát Észtország, naivitásból és lelkesedésből kifolyóan egy valós idejű gazdasági laboratóriummá vált.
A kísérlet szenzációsan sikerült, a balti gazdaságok szinte azonnal fellendültek (ezen a most kipukkadt hitelbuborék nem módosít).
Véleményem szerint az egykulcsos családi adózás a lehető legjobb választás Magyarországnak, több megvalósítási módja is van (pl. gyerekenként x Ft adómentesség stb.), s habár világszabadalomnak nevezni eléggé erős túlzás, mindenképpen itt lenne az ideje. Ha jó rendszert találnak ki végül, akkor az egész évtized hazai növekedését megalapozhatja.” forrás:Citadella Consulting

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kozertheto.blog.hu/api/trackback/id/tr772341005

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása